Back to top

Náročnosť výletov - stupnica

Slovenčina

Náročnosť výletov - stupnica

Pri plánovaní túry sa berú do úvahy rôzne faktory, ktoré sa v konečnom dôsledku premietnu do náročnosti. Radi by sme Vám objasnili našu stupnicu náročnosti nami ponúkaných výletov aby ste si mohli vybrať úroveň, ktorá Vám najlepšie vyhovuje.
Berieme pri tom do úvahy :

  • dĺžka túry - vzdialenosť 
  • časová náročnosť
  • náročnosť chodníka, komfort podkladu
  • technická náročnosť trasy, technické pomôcky
  • prekonané prevýšenie počas túry
  • prevládajúce poveternostné podmienky, teplotný rozsah
  • odľahlosť miestnych služieb, možnosti evakuácie z terénu 

 

Vytvorili sme jednoduchú stupnicu náročnosti výletov:

 

1/7 veľmi ľahká úroveň: Na absolvovanie tejto túry nie sú potrebné žiadne skúsenosti. Človek, ktorý je dostatočne zdravý a zvládne krátke víkendové prechádzky zvládne aj takýto výlet. Chodníky sú mierne zvlnené, dĺžka chôdze za deň je zhruba 2 - 4 hodiny s prevýšením do 200 metrov.

 

2/7  ľahká úroveň: Určite ste už niekedy na túre boli, zvládli ste aj ťažšie veci, ale teraz sa do prírody veľmi nedostanete. Trasa túry je s prevýšením od 200 – 500 metrov, môžete očakávať aj náročnejšie stúpania a zostupy. Chodiť by ste počas túry mali 3 – 5 hodín.

 

3/7  mierne ťažká úroveň: Radi chodíte do prírody na krátke výlety pomerne často a nerobia Vám ťažkosti. Absolvované prevýšenie na tejto túre je asi 400 – 600 metrov a chodiť budete približne 6 hodín, čo ale nezahŕňa prestávky. Chodník je zvyčajne kamenistý alebo trávnatý s množstvom terénnych nerovností.

 

4/7  stredne ťažká úroveň: Pri tejto túre sa vyžaduje určitá kondícia skúsenosť s chodením po horách. Prevýšenie je medzi 600 – 900 metrov a túra trvá 7 – 8 hodín. Terén je vyslovene horský, kde môžu byť krátke úseky s možnými technickými pomôckami ako sú oceľové stupy, rebríky, či reťaze.

 

5/7 ťažká úroveň: Predpokladom zvládnutia tejto túry je dostatočné fyzická a psychická pripravenosť, nemali by ste mať strach z výšky a pohyb v hornatom teréne Vám nespôsobuje ťažkosti. V teréne sa môžu nachádzať technické pomôcky na zabezpečenie bezpečného pohybu. Prevýšenie, ktoré spolu absolvujeme bude 800 – 1100 metrov a túra bude celkovo trvať medzi 8 – 9 hodinami.

 

6/7 náročná úroveň: Túra je značne náročná a dlhá, preto sa vyžaduje výborná fyzická pripravenosť bez strachu z výšky a odolnosťou voči zmenám počasia. Túra je s prevýšením 1000 – 1300 metrov a trvá približne 10 – 11 hodín. Počas dňa sa budeme pohybovať vo vysokohorskom exponovanom teréne a niektoré úseky môžu byť zabezpečené technickými pomôckami.

 

7/7 veľmi náročná úroveň: Túra je extrémne náročná a vhodná len pre skúsených turistov. Predpokladom zvládnutia takejto túry je nadštandardná fyzická a psychická pripravenosť. Dĺžka túry je nad 12 hodín s prevýšením nad 1300 metrov.